Chiller Klima Servisi

Anasayfa » Chiller Klima Servisi

Chiller Klima Servisi

Chiller Klima Servisi , endüstriyel ve sanayi sektörleri başta olmak üzere, hastane, otel, avm gibi birçok iş kolunda kullanılan iklimlendirme tipidir. Bu sistem su soğutmalı chiller ve hava soğutmalı chiller olarak ikiye ayrılır. Bu iki tip sisteme kısaca değinmek gerekirse;

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı tipin çalışma sistemi; Sistemin içinde ki soğutucu gazın kompresör ve evaporatör üzerinden kazandığı enerjiyi, hava soğutmalı bataryalar üzerinden atması biçiminde çalışır.

Çalışma prensibi itibariyle, bu sistemin çalışacağı mekanların taze hava akışına uygun olması gerekmektedir. Ve cihazlar arası mesafede üretici firmanın sunduğu değerlere bağlı hesaplanmalıdır.

Bu tip cihazları, su tüketiminin daha az kullanılması gereken ya da paket tip cihazları daha uygun bulan işletmeler seçmektedir.

Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı sistem, hava soğutmalı sistemden biraz daha farklı çalışmaktadır. Kondenser devresinde ki sıcak gazı su ile soğutan ünitelere sahiptir. Bu sayede daha küçük ebatlardadır. Kompresör çalışma performansında ki yükselme nedeniyle, daha düşük bir elektrik ile daha verimli kullanım sunar.

Soğutma suyunun temini için sürekli bir su ihtiyacı vardır. Su kaynağı olarak, deniz, soğutma kulesi, akarsu ve serbest soğutma cihazları kullanılır.

Bundan yapısından ötürü, enerji maliyetinin önemli ama su maliyetinin düşük olduğu yerler tercih etmektedir. Deniz taşıtları genelde iklimlendirmelerini bu tip sistem ile yaparlar.

Bu iki sisteminde düzenli çalışması, iş verimliliğini direk etkilemektedir. Tüm ekipman ve teçhizatların soğutulmasında kullanılan bu iklimlendirme sisteminin bakımını bir düzen içinde yapılması gerekmektedir.

Bakım, değişim ve işletim maliyetinin yüksek olmasının yanı sıra, arızalanması halinde yatıracağı zaman ve üretim kaybından doğan zarar daha da büyük olacaktır. Bu sebeple sezon sonlarında düzenli olarak bakım ve kontrollerden geçirilmesi gerekmektedir.

İş ve zaman kaybınızı engelleyen bu sistemin arıza ve bakımda yıllardır çözüm hizmeti sunmaktayız. Kocaeli bölgesinde marka ve model için tecrübemiz ve alanında uzman ekibimizle size en hızlı çözümü sunuyoruz. Belli periyotlarla iş takibi yapıp, olası problemler daha ortaya çıkmadan çözüyoruz.

Chiller Klima Servisi Bakınında Neler Yapıyoruz?

Chiller klima servisi olarak, üretilmiş ve hali hazırda kullanılmakta olan bütün hava ve su soğutmalı modellere bakım ve servis imkanı sunmaktayız.

Soğutma sisteminizde problem yaşanması halinde, problemin tespiti için uzman ekimiz gönderilir. Keşif yapan bu ekibimiz, sistemin gaz basıncını ölçer ve gaz yeterli değilse, gaz şarjı yaparlar. Bir sonraki aşamada, petek ve filtreler kontrol edilir. Bu bölümler temiz değilse, sistem randımanlı çalışmaz. Arızanın nedeni bulunarak gerekli bölümler temizlenir.

Periyodik bakımdan başka neler yapıyoruz;

 • Sezon başlangıcı ve bitimi dönemlerinde gerekli olan bakımı yapıyoruz.
 • Sistemin açılışını yapıp başlatılmasını sağlayarak sistemi kullanıma hazır hale getiririz.
 • Vidalı ve pistonlu kompresörleri onarıyoruz
 • Kompresörleri değiştiriyoruz.
 • İş yerinin taşınması halinde, ünitenin nakil işlemlerini yapıyoruz.
 • İşletmenizde daha verimli kullanmanız için, uygun konumlandırmayı yapıyoruz.
 • Sistemin buharlaştırıcılarının (evaporatör) onarım ve değişimini yapıyoruz.
 • Konderserlerin bakım ve onarımını yapıyoruz.
 • Hava ve su soğutmalı chillerların gaz şarjı, dolum ve değişim işlemini yapıyoruz..
 • Shell-tubeların patlaması halinde tamir ve onarımını yapıyoruz.
 • Fan pervanelerinin değişim ve onarımını yapıyoruz.
 • Elektrik panolarının ve sistem otomasyonunun revizesini yapıyoruz.

Split bakım ve her türlü yedek parça ve aksesuar desteği sağlayarak sistemin ihtiyaç duyduğu bütün sorunlara çözüm üretiyoruz. Sağladığımız destek ile sizlere daha sağlıklı ve konforlu bir çalışma ortamı sunmaktayız.

Sağladığımız Avantajlar

Chiller klima, gerek ısı konfor, gerekse de endüstriyel amaçlı işletme giderlerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Chiller klima servisi olarak yaptığımız koruyucu bakım ile size sağladığımız avantajlar kısaca şöyledir;

 • İşletme maliyetini düşürüyoruz
 • İklimlendirmenin ömrünü uzatıyoruz.
 • Daha güvenli bir kullanım sunuyoruz.
 • Enerji tasarrufu sağlıyoruz.
 • Sessiz çalışmasını sağlıyoruz
 • Klima ünitesinin olası arıza risklerini azaltıyoruz.
 • Doğaya ve sağlığınıza daha uygun hale getiriyoruz.
alanında uzman servis

Chiller Klima Bakım, Tamir ve Montaj Servisi

Sektördeki deneyimimiz ile mekanınıza ve ihtiyacınıza en uygun çözümü sunarak, aynı gün servis garantisi veriyoruz. Güvenli montaj, ekonomik kullanım ve daha çok performans ile üretiminize katkı sunuyoruz.

Sohbeti Başlat
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Arkom Teknik